Rengeteg baranyai lakásban pusztítottak a lángok, ketten életüket veszítették

2025. április 08. kedd 07:53

Rengeteg baranyai lakásban pusztítottak a lángok, ketten életüket veszítették

2025 első negyedévében Baranya vármegyében 51 lakástűznél kellett beavatkozniuk a tűzoltóegységeknek, amely nyolccal több, mint a tavalyi év első három hónapjában.

 

 

Március 31-ig 990 négyzetméteren pusztítottak a lángok, 147 tűzoltó gépjárművet riasztottak a tűzesetek felszámolására. Legtöbbször - 13 alkalommal - Pécsett kellett beavatkozni a hivatásos tűzoltóegységeknek.

A leghosszabb beavatkozás is Pécsett, a Sziklás dűlőben történt még januárban. A tűzeset felszámolása csaknem három órát vett igénybe. A tűz, amely vélhetően elektromos meghibásodás következtében keletkezett, a földszintet és a beépített padlásteret érintette - az ingatlan lakhatatlanná vált.

A legnagyobb háztűz is januárban történt, Cún településén. Egy nyolcvan négyzetméteres családi ház égett a Fő utcában, miután tűz keletkezett a kazánházban.

A tulajdonos égésgyorsítót használt a begyújtáshoz, az lobbant be, majd innen terjedt tovább a tűz a tetőre. A kazánház teljesen kiégett, a lángok gyors terjedése miatt a ház hátsó felében a födém több helyen beszakadt, két szobában berendezési tárgyak és ruhák égtek.

A lángokat a siklósi és sellyei hivatásos tűzoltók három vízsugárral eloltották. A lakók még a tűzoltók kiérkezése előtt elhagyták az ingatlant, azonban ketten megsérültek, mikor megpróbálták eloltani a tüzet.

A március végéig keletkezett lakástüzekben nyolcan megsérültek, ketten életüket vesztették. Februárban Lánycsókon, márciusban Pécsett végződött tragédiával tűzeset.

Öt tűzeset kapcsán indult tűzvizsgálat.

A tűzzel érintett otthonok egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

Szén-monoxid miatt az első negyedévben 19-szer riasztották a Baranya vármegyei tűzoltókat.

Senki sem szenvedett szén-monoxid-mérgezést Baranya vármegyében - ez annak is köszönhető, hogy egyre több otthonban található vészjelző készülék. A

szén-monoxid akkor jön létre, ha nyílt láng van, és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ha elérhető a vízmelegítőnk, vagy fűtőeszközünk égéstere, látható a láng, akkor mindenképpen vásároljunk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt otthonra.

Forrás: Katasztrófavédelem