Nehéz helyzetben a taxisok, az enyhítések után sem várnak jelentős forgalomnövekedést

2020. június 08. hétfő 16:47

Nehéz helyzetben a taxisok, az enyhítések után sem várnak jelentős forgalomnövekedést

A koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozás, illetve a vírus terjedését lassító „Maradj otthon!" kampány - több más szakmával együtt - a taxisokat is érzékenyen érintette. Kovács József, a legnagyobb személyszállítással foglalkozó pécsi társaság vezetője munkatársunknak azt mondta, az enyhítések után sem várható, hogy drasztikus mértékben növekedik majd a forgalom.


Szinte leállt az élet az elmúlt hónapokban Pécsett is. A szórakozóhelyek, éttermek, kocsmák bezártak, a nem helyi egyetemisták hazamentek, akik tehetik, otthonról végzik a munkájukat, és sajnos sokan váltak állástalanná.
Ilyen helyzetben a taxisok jelentős része is fuvar nélkül maradt a városban.

- A szigorítások bevezetését követően drasztikusan, nagyjából a korábbi időszak tizedére esett vissza a hívások száma. Az elmúlt napokat is figyelembe véve összességében nagyjából harmadával csökkent a forgalmunk - nyilatkozta lapunknak Kovács József, a Volán Taxi ügyvezetője.

A legnagyobb pécsi személyszállító cégnél a kijárási korlátozás bevezetését követően nagyjából huszonöt-harminc vállalkozó dolgozott tovább, mostanra ez a szám emelkedett, a társaságnál ugyanis visszaálltak a megszokott munkarendbe. Akik azonban idősebbek vagy egészségügyi okokból a veszélyeztetett csoportba tartoznak, természetesen felmentést kaptak.

Nem kell adót fizetniük

A kormány döntése értelmében a vállalkozók egy jelentős része mentesül az úgynevezett kata, azaz a tételes adó megfizetése alól. A koronavírus-járvány gazdasági hatásainak tompítása érdekében többek közt a villanyszerelők, a járó- és fekvőbeteg-ellátásban dolgozók, az előadóművészek és a taxisoknak sem kell június 30-ig befizetniük ezt a közterhet.

Mint megtudtuk, a kijárási korlátozások enyhítése miatt még nem növekedett jelentősen a forgalom - az pedig, hogy mit hoz a jövő, egyelőre kérdéses.

- Még nem tudni, hogy akarnak, illetve mernek-e majd nagyobb közösségekbe menni a pécsiek. Úgy tapasztalom, még sokan tartanak attól, hogy elkapják a vírust, ugyanakkor nem csak ezt kell figyelembe venni. A járvány kezdetén az emberek egy jelentős része az ijedtség miatt a szokásosnál több pénzt hagyott a boltokban, és sajnos azok sincsenek kevesen, akik elvesztették a munkahelyüket - fogalmazott Kovács József.

A cégvezető úgy látja, a legtöbben a megmaradt pénzüket nem feltétlenül taxizásra költik majd el.


Képünk illusztráció. 

Palotás Péter - Fotó: Dittrich Éva