Már Horvátországban jár a dunai árhullám, Dunaszekcsőn elkezdték az ideiglenes védművek elbontását
2024. szeptember 26. csütörtök 10:30

Mohácsnál még a másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben, a folyó apadása azonban gyorsul, így várhatóan pénteken mérsékelhetik a készültség szintjét. Dunaszekcsőn csütörtökön elkezdték az ideiglenes védművek elbontását.
Dunaszekcsőnél csütörtökön reggel 851, Mohácsnál 854 centimétert mutatott a vízmérce. A folyó apadása a következő napokban gyorsul, szombatra másfél méterrel csökken a vízszint.
A másodfokú készültséget ezzel összhangban várhatóan pénteken, az elsőfokút pedig szombaton szüntetik meg, s a kompközlekedés is helyreáll néhány napon belül.
Dunaszekcsőn csütörtökön már hozzá is láttak az ideiglenes védművek elbontásához.
Az árhullám tetőpontja már déli szomszédainknál jár: szerdára virradóra elérte a folyó vízállása a 708 centimétert Kiskőszegnél, a vártnál hatvan centiméterrel alacsonyabbat, és azóta már pár centit apadt.
A Kopácsi-rét - amely a Duna és a Dráva természetes, több mint 23 ezer hektáros árterülete is egyben -, valamint Almás és Eszék áll terhelés alatt. Pénteken az árhullám eléri Vukovárt, a hétvégén pedig Újlako, majd továbbhalad Szerbiába.
Horvátországi szakaszán a Duna két területen öntött ki, ahol ingatlanokat veszélyeztetett. Ezek ártéri területre épültek. A Kiskőszeghez tartozó Zöld-szigetet kedd óta csak csónakkal lehetett megközelíteni, és az ottaniak, főleg víkendház-tulajdonosok már túl vannak a nehezén. A kelet-szlavóniai Almáson még körülbelül fél métert nőhet a vízszint. A helyiek homokzsákokkal próbálják védeni a nyaralókat.
A Duna Kiskőszegnél lép be Horvátországba, és Újlaknál vonul át Szerbiába. Horvátországi főágának hossza 137 kilométer.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Megsérült gazdáját védelmező...
- Nagyszombaton véget ér a nagyböjt,...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Megnövelt kapacitással készülnek a...
- Pécsi tudósok szerint igenis mérhető...
- Bárányok "metángáza" miatt kellett...
- Megdőlt csütörtökön az országos...
- Megvan a kormánydöntés, 16 milliárd...
- Brazíliából is érkeznek a PTE Magyar...