Kisboltok zárhatnak be Baranyában - Padlóra került a vendéglátás a járvány miatt

2020. április 16. csütörtök 10:41

Kisboltok zárhatnak be Baranyában - Padlóra került a vendéglátás a járvány miatt

Hatalmas károkat okoz a kereskedelemben és a vendéglátásban (is) a világszerte tomboló koronavírus-járvány. Pichler József, a Baranya Megyei Kereskedők Egyesületének elnöke lapunknak úgy nyilatkozott, a kisebb üzletek egy része komoly bajba kerülhet, nekik ugyanis a forgalmuk jelentős részét az iskolába vagy munkába igyekvők tették ki.


Több mint egy hónapja veszélyhelyzet van érvényben Magyarországon a koronavírus-járvány miatt. A kormány fokozatosan szigorított a szabályokon: előbb tantermen kívüli digitális tanrendre álltak át az iskolák, majd március végén kijárási korlátozást vezettek be.

A baj kezdetén - egyfajta pánikreakcióként - valósággal megrohamozták az üzleteket a vásárlók, hiánycikké vált a liszt, valamint az élesztő, de sok helyen a cukrot és a tejet is elkapkodták. A kereskedelmi forgalom jelentős mértékben emelkedett márciusban az élelmiszereket árusító helyeken, ennek ellenére a szűkösebb árukínálattal rendelkező egységek nehéz helyzetbe kerültek az elmúlt időszakban.

Lapunknak az egyik pécsi kisbolt dolgozója elmondta, náluk a három munkatársból kettőt már elbocsátott a főnök. A nyitvatartási időt csökkentették, a vállalkozás bevételét ugyanis főleg az iskolába és a munkába igyekvők tették ki, akik reggelente, illetve hazafelé ugrottak be hozzájuk. Az ő otthonmaradásuk tehát komoly forgalomcsökkenést eredményezett.

Pichler József, a Baranya Megyei Kereskedők Egyesületének elnöke munkatársunknak úgy nyilatkozott, mindenképpen külön kell választani a kisebb és nagyobb élelmiszerüzleteket. Mint mondta, a vásárlói roham gyakorlatilag valamennyi boltot érintett a városokban, a falvakban azonban nem tapasztaltak nagyobb változást.

A szakember egyetértett azzal, hogy az iskolások otthonmaradása, az otthoni munkavégzés és az elbocsátások nehéz helyzetbe hozták a kisboltokat.

- Félnek a vállalkozók. Jelentős leépítési hullám nem tapasztalható a kereskedelmi egységekben, ám ha tartós marad a válság - és sajnos minden jel erre mutat - boltok zárhatnak be - fogalmazott.

Kérdésünkre elmondta, a vendéglátásban még ennél is rosszabb a helyzet, csak azok tudnak életben maradni, akik házhoz szállítanak.

Palotás Péter - Fotó: MTI