Kis falu sok értékkel - elkészült a Sátorhely történetét bemutató könyv első kötete

2014. szeptember 08. hétfő 19:49

Kis falu sok értékkel - elkészült a Sátorhely történetét bemutató könyv első kötete

Elkészült a Sátorhely történetét a kezdetektől a második világháború végéig bemutató kiadvány, mely olvasmányosan és minden fontos részletre kitérve mutatja be a falu eseményekben és fordulatokban bővelkedő múltját, felhívva a figyelmet a település értékeire. A maga nemében úttörő munka Lőrincz Árpád polgármester - civilben történelemtanár - kitartó kutatómunkájának gyümölcse.

- A könyv a település első írásos említésének 680., az iskola építésének 130., illetve a faluvá válásunk 30. évfordulójára készült, de ami azt illeti, több más kerek apropót is említhetnék: 1784-ben rakták le a magtár alapját, és száz évvel később, 1884-ben ültették a hozzánk vezető jellegzetes gesztenyefasort - emelte ki Lőrincz Árpád.

- A kötet megírására egyébként nem utolsó sorban az motivált, hogy valamikor a kilencvenes években megjelent egy kiadvány Baranya településeiről, melyben eléggé lekezelően írtak Sátorhelyről, mondván, hogy csak nem rég lett pusztából falu, nincs múzeuma és így tovább. Ez pedig, be kell, hogy valljam, bántotta az önérzetemet, hiszen akkor már több mint tíz éve dolgoztam ott - hangsúlyozta a település polgármestere.

- A kutatók egy része azt a nézetet képviseli, hogy Sátorhely elődfaluja Földvár volt, mely a mohácsi csatában pusztult el. De volt a jelenlegi 56-os út mellett egy település, görög néven Ipolthloka, tehát valószínűleg egy megállóhely, egy fogadó lehetett ott, ahol a lovakat kifogták, lecserélték - magyarázta a lehetséges eredetről Sátorhely vezetője.

- Ez mindig is egy rendkívül élhető településnek számított fás, legelős, ligetes, víz közeli fekvése és a magas minőségű termőföldek miatt. Kezdetben a búza volt a fő termény, aztán megjelent a kukorica, sőt a komló, valamint a kender, és az sem véletlen, hogy a Habsburg időkben uradalmi birtokközponttá vált Sátorhely - húzta alá a szerző.

A kiadvány betekintést ad a falu etnikai és vallási összetételének alakulásába, gazdasági és társadalmi fejlődésének folyamataiba, valamit egy CD-mellékleten ritka fotókat és két mozgóképes felvételt is megoszt az olvasókkal.

Lőrincz Árpád a könyvben a következő kötetek lehetséges témáira is javaslatokat tesz. Hírportálunknak elmondta: nagyon érdekes mozzanat például az, ahogy a cselédség a második világháborút követően agrárproletárrá vált.

Képünkön: a kiadvány szerzője, Lőrincz Árpád.

Cs. Á.