Idénre befejezték a szúnyogok intenzív gyérítését

2020. szeptember 07. hétfő 15:09

Idénre befejezték a szúnyogok intenzív gyérítését

Augusztus végén még az ország számos pontján volt szükség intenzív kezelésekre a Dunán levonult kisebb árhullám és a villámárvizeket okozó hirtelen jött nagy mennyiségű csapadék miatt kialakult szúnyoginvázió megfékezése érdekében. Az elmúlt hetekben már nem alakultak ki nagy kiterjedésű csípőszúnyog-tenyészőhelyek, így ugyan lokálisan még van szúnyogártalom, de kiterjedt védekezésre várhatóan nem lesz szükség a továbbiakban. 

 

 

A katasztrófavédelem idén április 3-án biológiai lárvagyérítéssel kezdte meg az országos szúnyoggyérítési programot. A szezon során a szakemberek földi és légi úton egyaránt beavatkoztak a lárvák ellen.

Magyarországon újdonságként jelentős területen már légi granulátumos kezeléseket is végeztek, így valamennyi modern gyérítési technológiát alkalmazták. A kifejlett szúnyogok elleni védekezés alapvetően földi úton történt, melegködös és ULV eljárással összesen mintegy 730 ezer hektárt kezeltek.

A nyár erős szúnyogártalmat hozott, elsősorban a sokéves átlagot jóval meghaladó mennyiségű csapadék, majd a folyókon levonult kisebb áradások miatt. Ennek következményeként elsősorban a keleti országrészben alakult ki extrém szúnyogártalom.

Az egészségügyi kockázat miatt a Nemzeti Népegészségügyi Központ szigorú hatósági felügyelet mellett ideiglenesen engedélyezte a légi kémiai szúnyogirtást is azokon a területeken, ahol ennek a feltételei fennálltak.

Légi úton csaknem 180 ezer hektáron kellett védekezni a Tisza és mellékfolyói mentén, valamint néhány más, jelentős ártalommal sújtott területen. A légi és földi kezelések összesen mintegy 1100 települést érintettek.

MTI