Hatvannyolc éve tarolta le a jeges ár a Mohácsi-szigetet, az épületek többsége összedőlt
2024. március 10. vasárnap 08:41
A Mohácsi-sziget lakói sohasem felejtik el 1956. március 13-ikát: a Duna vízszintje aznapra virradóan megközelítette az ezres jelzést Mohácsnál. A szigetről mintegy hatezer embert menekítettek ki, de a házak és a jószágok odavesztek.
Hatvannyolc évvel ezelőtt az ország történetének legnagyobb, leggyorsabb és legpusztítóbb jeges árvize alakult ki a Duna alsó szakaszán. Az 1956-os, hosszú, kemény tél után a folyó felsőbb részein erős olvadás, jelentős csapadék, gyors árhullám alakult ki. Az alacsony és magas hőmérsékletek szokatlanul nagy különbsége és gyors váltakozása, egyenetlensége miatt márciusra több száz kilométeres hosszúságban és teljes szélességben befagyott a Duna, s katasztrofális jeges árvíz alakult ki.
Az ósükösdi Vajastorok és az országhatár közt huszonkét helyen szakadt át a Duna bal parti töltése. Baján március 11-én a jeges ár áttörte a város központjában lévő, a pecás szobráról jól ismert Vörös-hidat, több méteres jeges víz alá került Józsefváros és a város több más területe, ipari, mezőgazdasági létesítménye is, háromszázhatvan család vált hajléktalanná.
Az akkor már napok óta bombázott jégtáblák egymás alá verődve fenékig eltorlaszolták a folyó medrét az apatini kanyarban, így a víz visszaduzzadt. Az ár ekkor Mohácsot fenyegette, s az árvízi védekezés irányítói, miután más megoldás nem kínálkozott, úgy határoztak, átszakítják a szigeti körgátat.
A Margitta-szigetet teljesen elöntötte a Duna, több mint 5800 embert kellett kimenekíteni. A hatalmas mennyiségű jeges víz gyakorlatilag az összes épületet, s az állatállomány jelentős részét elpusztította a szigeten, óriási anyagi károkat okozva.
A jeges ár elvonulása után az egész társadalom összefogásával azonnal megkezdődött az újjáépítés. Megerősítették és magasabbra emelték a töltéseket is, az országhatár és Dunapataj közt mintegy hatmillió köbméter földet építettek be.
A töltéskorona most már a mértékadó vízszint fölé egy méter magasságra épült, a korona szélessége hat méter, a töltés alapszélessége pedig 45-60 méter közötti.
Képünkön: menekülő emberek a szigeten (a felvétel az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság hivatalos oldalának archívumából származik).
B. E.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Frontálisan ütközött két autó,...
- Vese, szív- és anyagcsere-betegségek...
- Ismét lelépett a gyermekotthonból egy...
- Mohácsi drogdíler-párost kapcsoltak...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Most a Lufthansa egyes pilótái...
- Országos bajnoki címet nyert Szűcs...
- Hat sérült, tizenhárom összetört autó...
- Rétvári: hétmilliárd forinttal több...
- Még soha nem volt ennyire alacsony a...