Hallott már a Busók “harci” övéről?
2023. február 27. hétfő 20:37
Véget ért az idei Mohácsi Busójárás, amit február 16-án a Kisfarsanggal kezdtek, és 21-én a Húshagyókeddel zártak. A riói és velencei karnevállal rokonságot mutató tavaszköszöntő ünnep hivatalos Facebook oldalán már belelapozhat a legfrissebb képekbe, felidézheti az idei télűző mulatság legemlékezetesebb pillanatait és megtekintheti azt az övet, amivel a Busók a télűző hadjáratba indulnak.
Az ÖvBolt.hu kedvenc pillanatfotója a busó bundán látható, néphagyományokra épülő derékkötő megörökítése volt. Így most megosztunk önnel 3 részletet ezzel kapcsolatban.
A Busójárás eredete
A mohácsi busójárás hagyományát tévesen a törökűzés mondájával kötik össze. Valójában a Mohácsra betelepült balkáni eredetű sokacokhoz kötődik ez a télűző népszokás, melynek első írásos említése 1783-ból származik. A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó farsang a mulatságok és nagy lakomák időszaka. A három napos télbúcsúztató fesztivál farsangvasárnaptól húshagyókeddig tart, ekkor tartják a legnagyobb mulatságot, melynek csúcspontja a karnevál. Ilyenkor Mohácson a busók hagyományőrző népviseletbe bújnak. A felvonulókat a beöltözött jankelék és maskarák kísérik útjukon.
A népviseleti jelmez "harci" kiegészítője az öv
A busó látványos öltözéke a szőrével kifordított birkabőr bunda, a hársfából faragott maszk és a jelmez köré tekert derékkötő. - Igen, itt szándékosan nem a "bőr öv" kifejezést használtuk. - Az övként viselt derékpánt jellegzetesen len- vagy kenderszálakból sodrott vastag kötél, amit a bundát fogja össze és "harci" tárgyakkal ékesítettek.
Az akkori parasztok a kézzel készített, masszív marhakötelet az állatok húzására használták, emellett pedig a télűző mulatság kiegészítőjeként is felöltötték magukra. Jó szolgálatot tett a tél hideg ellen. - Hisz nem engedte a bunda alá beférkőzni a hideget. - De! Az övként funkcionáló tárgynak van ennél egy sokkal fontosabb szerepe.
Mitől harci öv a Busók derékkötője?
A Busók a maguk hiedelme szerint próbálták elűzni a telet. Így jellegzetesen nagy hangzavart csapnak, amire minden eszközt bevetnek. Az ilyen fegyverek egyike - a kereplő mellett - a külső övre fellógatott kolompok, amik a menetelés és a tánc hevében fülsértő szólamban csapnak zajt.
Az öv másik ilyen kiegészője a lánc, aminek a csörgése szintén alapzajként szolgál és a hagyomány szerint elűzi a rossz szellemeket.
És hát utolsóként tegyünk említést a kobaktök edényről. Hogy jön ez ide? Máris elmondom. Ez a keményfalú belül üreges, szárított kulacs tartalmazza azt a titkos esszenciát ami a Busóknak erőt ad a harchoz. Természetesen ezt is a derékszíjon fellógatva viselik és így mindig kéznél van, ha a gonosz közeledik.
(Fotók forrása: pexels.com és Mohácsi Busójárás Hivatalos Facebook oldala.)
(X)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Több mint száz határsértő ellen...
- Aláírták a három évre szóló...
- Csaknem egymillió magyar áldozat: a...
- Tavaszias idővel indul a hét, aztán...
- Idén is messzire száll az illata:...
- Hat sérült, tizenhárom összetört autó...
- Vesna Haluga főkonzul mesélt és...
- Idén is beragyogja majd a fényvonat...