Épül Mohács kijárata a világra: elkészült a kilencmilliárdos kikötőfejlesztés első üteme

2022. március 28. hétfő 15:50

Épül Mohács kijárata a világra: elkészült a kilencmilliárdos kikötőfejlesztés első üteme

A város legjelentősebb, legnagyobb beruházása jelenleg az országos közforgalmú kikötő építése, amelynek 9,3 milliárdos költségéhez az elnyert pályázati-, illetve kormányzati támogatás mellett 300 millió önerő biztosításával az önkormányzat járult hozzá. A kétütemű fejlesztés részeként elkészült kikötői fogadó- és üzemviteli épületegyüttesének ünnepélyes átadásán hétfőn Pávkovics Gábor, Mohács polgármestere Hargitai János országgyűlési képviselőt, Mohács 500 miniszteri biztosát és Katics Józsefet, a kivitelező Platina Bau Zrt. vezérigazgatóját köszöntötte.  

 

- A nagyszabású beruházás első ütemében a munkagépek tárolására szolgáló 800 négyzetméter alapterületű üzemcsarnok, valamint a 245 négyzetméter alapterületű kiszolgáló létesítmény készült el. A város tulajdonában lévő közforgalmú kikötőt a tervek szerint 2023 végén tudjuk használatba venni - jelentette ki Pávkovics Gábor.

A kikötő jelentőségéről szólva elmondta a polgármester, hogy a fejlesztés keretében a schengeni kikötőhöz kapcsolódva a part mentén 330 méter hosszban három hajóállás készül a jövő év végéig, s részben már most is adott a csaknem 26 ezer négyzetméteres terület a szabadtéri rakodó eszközök számára és a konténerek tárolására.

A kikötő megépítésével áruforgalmi csomópont jön létre Mohácson regionális szerepkörét erősítve, ahol olyan infrastruktúra áll majd rendelkezésre, amely képes az áruszállításban érdekelt vállalkozások számára versenyképes, színvonalas logisztikai szolgáltatást nyújtani.

- Mohács a jelenlegi agrárbázisból áruforgalmi logisztikai bázissá lép elő. Ehhez a vízi-, vasúti- és közúti kapcsolódási pontok mindegyike adott lesz, sőt, mindehhez az ipari parkunkban lévő több mint százhektáros szabad területünk is adott az áruforgalmazásban résztvevő vállalkozások telephelyfoglalásához - jegyezte meg Pávkovics Gábor.

- A körvonalazódó Mohács 500 fejlesztési programjaihoz kapcsolódóan jelentős a kikötő beruházása. A dunántúli megyék mellett a Bács-Kiskun megyei vállalkozások ide kapcsolódását pedig a megépülő dunai híd fogja szolgálni, aminek az építése olyannyira karnyújtásnyira van, hogy a kétszer-kétsávos létesítmény kiviteli tervei már készülnek - hangsúlyozta Hargitai János.

Mint elmondta, az ország gazdasági fejlődését, a települések beruházásait békés időszakra lehetett eddig ütemezni. Mindezekre az ukrajnai háború bizonyos mértékben közrehathat, amiből számunkra egyelőre annyi a feladat, hogy a hozzánk érkező menekültekről becsülettel gondoskodunk.

A határkikötőtől a város felé, a meglévő partfal folytatásaként 330 méter hosszan a három hajóállásos, darupályával, konténer-, valamint darabáru átrakására alkalmas két mobil daruval építik meg a kikötőt.

A nagyszabású beruházás előkészítése évekkel ezelőtt elkezdődött: az önkormányzat mintegy százmillió forintot nyert el a kivitelezést megelőző tanulmányok elkészíttetésére, a szükséges vizsgálatok elvégezésére, így a beruházásról döntő kormányhatározatot követően ezekre már nem kellett várakozni. A képviselő-testület még 2016-ban döntött a beruházáshoz szükséges önerő, 294 millió forint biztosításáról, az összeget a fejlesztési tartalékból állta a város.

A beruházás része a vasútvonal- és az útcsatlakozás korszerűsítése, valamint a kikötői irányító épülettel bezárólag a teljes parti infrastruktúra kiépítése is. Amíg jelenleg az ömlesztett áru, jellemzően a gabona vízi szállítására van csak mód, a közforgalmú kikötőből a közúti és vasúti kapcsolattal nem csupán Mohács, de az egész régió vállalkozásai részére lehetővé válik a konténeres, vagy darabáru eljuttatása a világ bármelyik pontjára.

Berta Mária