Elfogadták Mohács költségvetését - Nem élik fel a vagyont, s önerős beruházásokra is futja

2022. február 17. csütörtök 12:16

Elfogadták Mohács költségvetését - Nem élik fel a vagyont, s önerős beruházásokra is futja

A mohácsi képviselő-testület legutóbbi ülésén elfogadták a város idei költségvetését. A 12 milliárdos büdzséből úgy szeretnének gazdálkodni, hogy a vagyon felélése nélkül beruházások is sor kerülhessen, valamint kigazdálkodják a mintegy kétszázmilliós működési hiányt. 

 

- Kihívást jelentett a 2022-es év pénzügyi mérlegének készítése, miután a világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítésére hozott kormányzati gazdasági intézkedéseknek az önkormányzatot érintő szolgáltatások, egyéb tevékenységek díjai korlátozásával szemben a minimálbér- és garantált bérminimum-, valamint az energiahordozók, vagy élelmiszer árak emelkedésének veszteségnövelő tényezőivel kellett számolni. Mindent összevetve a 12 milliárdot meghaladó városi költségvetésben kimutatott 208 milliós működési hiány kigazdálkodása a cél a vagyonunk felélése nélkül, sőt, a fejlesztésre fordítható tőkénkből ötszáz milliót meghaladó önerős fejlesztés is tervezett - foglalta össze a lehetőségeket Mohács idei költségvetése tárgyalása alkalmával Pávkovics Gábor, Mohács polgármestere a legutóbbi képviselő-testületi ülésen.


A költségvetési beszámolóban szereplő adatok alapján kedvezőnek tűnhet, hogy egy főre vetítve az úgynevezett adóerő-képesség jelentősen, egy év alatt 14 %-al nőtt, ami azt jelenti, hogy a mohácsi vállalkozások zöme jól prosperál, az ipari parkban működő cégek markáns adóösszeget fizetnek.

Csakhogy ezzel az állami támogatások megállapításakor alacsonyabb finanszírozási kategóriába kerül a város, vagyis, a központi költségvetésből juttatott támogatások idén kisebb mértékűek lesznek. A feladatalapú kormányzati finanszírozásnál ez idén 145 milliós normatíva-elvonást jelent, az előző évhez képest 25 millióval többet.

A működést biztosító források a mérleg szerint a 407 milliós saját bevétel, a helyi adókból számított 1 milliárd 375 millió forint, valamint az állami támogatásként kapott 1 milliárd 915 millió forint teszik ki. A bevételek év közben kiegészülnek az elnyert pályázatok összegeivel, valamint a feladatmutatók alapján a normatíva pótigényekkel.

A kiadások sorában jelentős tétel - 23 százalék - a közalkalmazottak, köztisztviselők és munkavállalók bére.

Az önkormányzat bérterhei idén egymilliárdot, az ehhez kapcsolódó járulékok 161 milliót tesznek ki. A központi bérrendezés ellenére a város feladatellátási területein maradt sok olyan foglalkoztatott, akiknek a juttatása jelentősen elmarad a piaci bérektől, melynek az enyhítésére 100 milliós keretösszeget költ idén az önkormányzat differenciált bérkompenzálás címen, továbbá a múlt évihez hasonlóan biztosított marad dolgozónként a 200 ezer forintos cafeteria is.

A nemzetiségi önkormányzatoknak juttatott települési hozzájárulás szintén változatlan marad, az előző évihez hasonlóan 900-900 ezer forintra számíthat a német-, a horvát- és roma önkormányzat, 475 ezerre pedig a szerb önkormányzat.

A város vezetése közbeszerzési-, energetikai szakértőkkel együttműködve folyamatosan azon dolgozik, hogy minél kedvezőbb feltételekkel tudjon energiát beszerezni. Az előrelátó, jól időzített korábbi energiafelhasználás racionalizálását szolgáló beruházások is ezt segítik, mint az intézmények szigetelése, nyílászárók cseréje, fűtéskorszerűsítése, melyekkel jelentős megtakarítást értek el.

Szociális kiadásként segélyezésre 52 milliós keretösszeg szerepel a költségvetésben, mint önkormányzati finanszírozás, valamint értékteremtő programokkal - járdaépítés, kertészeti teendők - a munkát keresők átmeneti foglalkoztatására a közfoglaltatási rendszert is fenntartja város. További 51 milliós kiadás tervezett az Egyesített Szociális Intézmény működési hiányának fedezeteként.

Ami a fejlesztéseket illeti: a korábbi évekhez hasonlóan folytatódnak az olyan nagyszabású beruházások, mint a bölcsőde-, a közforgalmú kikötő-, az ipari parki üzemcsarnok építése, a déli városrész rehabilitációja, vagy egyebek mellett a szociális bérlakás állomány bővítése.

Önerős beruházásként 200 milliós út- és járdafelújítás, 20 milliós intézményfelújítás mellett aa fiatalok letelepedését segítve a Déli lakóparkban újabb 49 telekhez 210 milliós költséggel a közművek kiépítése ütemezett.

- Mohács a pénzügyi mérlege alapján képes a bevételeiből és a megtakarításaiból biztosítani a zavartalan működést - jelentette ki Pávkovics Gábor.

A város 2022-es költségvetését a képviselő-testület minden tagja elfogadta.

Berta Mária