Baranya, Pécs megnevezéssel bocsátottak ki emlékérmet
2024. április 26. péntek 16:32
Baranya vármegye, Pécs megnevezéssel bocsát ki emlékérmet a Magyar Nemzeti Bank a magyar vármegyéket és vármegyeszékhelyeket bemutató emlékérme-sorozat keretében - közölte a pénzintézet.
Az MNB közleményében jelezték: a Kereszthury Gábor iparművész által tervezett 20 000 forint névértékű ezüst és 3000 forint névértékű színesfém emlékérme március 5-i kibocsátása a magyar vármegyéket és vármegyeszékhelyeket bemutató emlékérme-sorozat második elemeként valósul meg.
Az emlékérmék elsődleges szerepe a figyelemfelhívás, a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. Az ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképei megegyeznek, mindössze az értékjelzésükben térnek el.
A sorozat tematikai koncepcióját megtartva, az emlékérmék előlapja a vármegyeszékhelyet, hátoldala a vármegyét reprezentálja. Ezt követve az előoldalon Pécs épített örökségének kiemelkedő elemei, kulturális értékei, míg a hátoldalon Baranya vármegye természeti kincsei jelennek meg.
Az emlékérmék előlapján Pécs egyik legjelentősebb történelmi épülete, a török időket idéző Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom (Dzsámi) látható. Tőle jobbra az előtérben a város híres porcelángyár-tulajdonosának, Zsolnay Vilmosnak az emlékére állított Zsolnay-kút egyik vízköpő figurája jelenik meg. A kútból kiszökő víz felidézi a Mecsekről lefutó vízfolyásokat, amelyek a 19. század második feléig a város iparának fejlődését szolgálták. A kút oldalán finom ráutalással megjelenik Pécs címere.
Az előlap bal oldalán a 18. században a pestis járványok utáni összefogást jelképező Szentháromság-szobor, háttérben a Misina-tetőn álló TV-torony látható, ami 197 méteres magasságával Magyarország legmagasabb épülete. Az emlékérmék kötelező alaki kellékei is az előoldalon találhatók.
Az emlékérmék hátlapján háttérben a Mecsek látképe tárul elénk, távolban a pécsi TV-toronnyal. Bal oldalon a vármegye térképszerű ábrázolása látható, melyben egymás alatti két sorban a "Baranya" és a "vármegye" felirat olvasható. Védett növényeink közé tartozik a bánáti bazsarózsa, amely hazánkban egyedül Baranya vármegyében fordul elő.
A növény ábrázolása a hátlapon jobbra lent jelenik meg, melyhez a hátlap bal szélén, köriratban futó "Bánáti bazsarózsa" felirat kapcsolódik. Jobbra fent a vármegye címerében is szereplő szőlőfürt motívum utal a Pécsi és a Villány-Siklósi borvidékekre. Az emlékérméket tervező Kereszthury Gábor iparművész mesterjegye a bánáti bazsarózsa ábrázolása mellett található.
A közlemény szerint az emlékérmék technikai paramétereikben is különlegesnek számítanak, a 42 mm-es átmérő a forint emlékérmék körében egyedül e sorozat tagjaira jellemző. A sorozat elemeit továbbá az érmék harmadik oldalán megjelenő "Magyarország vármegyéi, vármegyeszékhelyei" szélfelirat köti össze.
A 20000 forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 40 gramm. A 3000 forintos címletű színesfém változat réz és cink 90, illetve 10 százalékos ötvözetéből készült, súlya 29,50 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben 6 000, míg a színesfém változatból patinázott kivitelben 10 000 darab készíthető.
Az ezüst emlékérme - a rendelkezésre álló készlet függvényében - a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg március 5-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában - olvasható az MNB közleményében.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Frontálisan ütközött két autó,...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Zágráb is építhet kerítést a...
- Fagyos éjszaka után gyorsan emelkedik...
- Leszakadt a szigeti komplejáró vége,...
- Az újkőkori földművesek "sztrádája"...
- Közmeghallgatásra várja a mohácsiakat...
- Mikulás napján indul a szavazás -...
- Az égi pályákra költözött Pártényi...
- Idén is beragyogja majd a fényvonat...