A pécsi virológus, Kemenesi Gábor szerint itt az idő, hogy ismét maszkot hordjunk
2022. július 10. vasárnap 10:20
Közös érdekünk, hogy egyszerű megoldásokkal fékezzük a mostani hullámot, amitől nem tudni mit várhatunk, így fő az óvatosság, írta közösségi oldalán Kemenesi Gábor.
Azt javasolja,
"- mindenki vegye fel a 3. oltást, aki még nem tette
- idősek és krónikus betegek a 4. oltást is mihamarabb vegyék fel
- maszkozzunk zárt térben, ne hagyjuk terjedni a vírust
- második generációs vakcinák érkezése várható
Tisztán körvonalazódik egy ideje az úgynevezett BA.4 és BA.5 variánsok által indított nyári hullám Európában. Az első tapasztalatok már megérkeztek, nálunk pedig épp felívelőben vannak az esetszámok így ideje kicsit elemezni a helyzetünket.
Az országok közt rendkívül eltérő oltási strukturáltság miatt (azaz - melyik korosztály mikor és mennyire vette fel a megfelelő dózisokat) és számos egyéb tényező, például az intézkedések milyensége miatt nagyon nehéz megmondani, hogy nálunk mi várható most.
Portugáliában magas átoltottság mellett a mostani hullámmal járó halálozások 93%-a 80 év feletti egyén volt - vonjuk tehát le a tanulságot és a kockázati csoportba tartozók vagy idősekre vigyázzunk, mindenképp vegyék fel a negyedik dózist is, mindenki más pedig a harmadikat.
Már a korai tudományos adatok megmutatták, hogy az omicron és eddigi variánsai ellen a három oltás tornássza fel megfelelő szintre a védelmünket - megfelelő szintre, hogy a súlyos állapotot és kórházat nagy eséllyel megússzuk, így aki továbbra is két vakcinával él, gyorsan kövesse az eseményeket egy harmadikkal.
Mit csinálnak az újabb és újabb variánsok amiért új hullám tud indulni?
A vírus, mivel jelentős mértékben hagyjuk terjedni a világban és az átoltottság sem megfelelő a legtöbb szegény országban, jóval gyorsabban képes újabb és újabb variánsok kitermelésére, mint vártuk (mellékelt ábra az Omicrom variánsainak megjelenése és relatív aránya).
A legfőbb tulajdonságuk, hogy rendre rálicitálva elődjeikre, kissé jobban kikerülik az első védvonalnak számító, leegyszerűsítve leginkább a fertőzés elleni védelmet szolgáló ún. neutralizáló antitestjeink nyújtotta védelmet. Ez annak köszönhető, hogy a tüskefehérje megfelelő helyein mutációkat halmoznak fel, ez emellett genetikai értelemben is kissé elkülöníti elődjeiktől, ilyenkor kapnak új számot a variánsok.
Mivel a neutralizáló antitestek jobb kikerülésével a fertőzés elleni védelem csökken, jobban képesek fertőzni/terjedni és az újrafertőződések száma is megnő - ilyenkor képesek új hullámot indítani, függetlenül egyéb tényezőktől (pl: időjárás).
Ahhoz, hogy a rövid és hosszútávú hatásokat mérsékeljük (kórházak telítettsége, gazdasági helyzet, long-covid) elővigyázatosnak kell lenni.
Sokan az intézkedések hallatán továbbra is a végső megoldásnak számító lezárásra asszociálnak, holott a kezünkben lévő egyszerű és hatékony eszközökkel a működésünk folyamatos biztosítása mellett is minimalizálhatóak a vírus káros hatásai. Ezek: maszk - jókor jó helyen, vakcinák - megfelelő dózisban és megfelelő időzítésben, zárt terek ventillációja, tesztelés.
Nagyon fontos - továbbra sem érdemes elkapni. Továbbra is ezernyi kérdés maradt megválaszolatlan a vírus működésére, főként a long-covid jellegére és hatásaira vonatkozóan. Ráadásul korábbi fertőzés, a vakcinával együtt sem nyújt az újrafertőződés ellen védelmet, a vírus előbbiekben ismertetett változásai miatt (azaz bárki újra elkaphatja) - tehát a fertőzés elleni védelem (maszk stb.) mindenki számára fontos!
Vakcinakomponens-csere várható
Már klinikai fázisban vannak a második generációs COVID-19 vakcinák. Többféle megoldás született, de a lényeg, hogy lekövetve a vírus evolúcióját az eredeti Wuhan-törzs, Omicron-ra történő cseréjével vagy egy Omicron komponens bevezetésével hatékonyabb antitestes immunitást váltanak ki az újabban cirkuláló variánsok ellen (azaz jobban ellensúlyozható az újabb és újabb variánsok jobb terjedése).
Fontos újra megjegyezni, hogy a megfelelő dózisban felvett vakcinák továbbra is jól védenek a kórházi kezelés/súlyos állapot ellen, de a mostani jelenség hátterében álló, fertőzés elleni védelem kikerülésével lépést kell tartani", írta bejegyzésében a pécsi virológus.
EQM
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Jön a tavasz? Tizenöt fok is lehet...
- Fegyverrel akart trafikot rabolni egy...
- Megérkezett Mohácsra a marhavagonban...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- Motorosgázolás szemtanúit keresik a...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Egyes termékeket interneten keresztül...