A holokauszt áldozataira és Radnóti Miklós halálára emlékeztek a város több pontján

2014. november 10. hétfő 21:09

A holokauszt áldozataira és Radnóti Miklós halálára emlékeztek a város több pontján

A holokauszt és Radnóti Miklós halálának 70. évfordulóján Emlékezzünk Együtt címmel tartottak Mohácson rendezvénysorozatot hétfő délután három helyszínen: a Zsidó Vértanúk Emlékművénél a Vörösmarty utcában, Radnóti Miklós szobránál a Deák téren és a Kossuth Filmszínházban, a Pécsi Magyar-Izraeli Baráti Társaság szervezésében. Az eseményeken koszorúzással hajtottak fejet, majd előadásokkal és kiállítás megnyitóval tisztelegtek az áldozatok emléke előtt.

- A múltra jöttünk emlékezni, de a jövőbe kell ilyenkor tekinteni - szólt az egykor elhurcoltak utódaihoz Schönberger András főrabbi a zsidó gettó egykori helyén álló emlékkertben tartott beszédében. Kiemelte, hogy a féktelen erőszak, kegyetlenség és embertelenség, ami a holokauszt alatt megfertőzte az embereket, nem új keletű és nem is múlt el. A főrabbi aggodalmát fejezte ki az iránt, hogy nem érezzük át eléggé a „vérkorszak" szörnyűségeit, mert ha emlékeznénk rájuk, akkor „nem volna olyan sok közönyös ember és nem volna ember embernek farkasa".

Radnóti Miklós szobránál Antoni Andrea szavalta el a költő Mohácson írt verseit, majd Kovács Mirella köszöntötte az egybegyűlteket. Ezután Németh Miklós, a Mohácsi Hitgyülekezés vezetője beszélt Radnóti munkásságának fontosságáról. - Versei hatalmas hatással vannak ránk ma is. Az életét meg tudták keseríteni, a testét meg tudták törni, de a történelemből nem tudták kitörölni, művei pedig példát mutatnak nekünk emberségből és hazaszeretetből - hangsúlyozta jelentőségüket.

- A holokauszt felfedte az ember ördögi arcát, és közös felelősségünk, hogy soha többé ne forduljon elő, ami hetven éve történt - figyelmeztetett a mozi vetítőtermében a kiállítás megnyitó előtti rendezvényen felszólaló Kovácsné Bodor Erika alpolgármester, akit Herger Eszter egyetemi docens követett a színpadon. Az oktató felhívta a figyelmet „közös örökségünkre, a zsidó-keresztény kultúrára", és kiemelte az emberi méltóságot, mint fogalmat és tulajdonságot, melyről a zsidóktól lehet tanulni. - Azokat az értékeket, melyeket megismertünk a Bibliából és megtanultunk Mózes könyvéből, meg kell őriznünk - zárta gondolatait.

- Az emlékezet az egyetlen hely, ahonnan nem űzhetnek el minket, az egyetlen dolog, amit nem vehetnek el tőlünk - emelkedett szólásra az esemény díszvendége, a magyar származású Hagai Mei-Zahav, izraeli nagykövet-helyettes, aki a 2014-es Magyar Holokauszt Emlékévet értékelve pozitív tapasztalatairól beszélt, és úgy érzi, az országszerte szervezett több száz rendezvény, workshop és kiállítás után a magyar fiatalok ma jobban értik a holokausztot. Végezetül a mozi emeletén látható informatív, képes installációkból álló kiállítást Pécsi Tibor történész, a Magyar Holokauszt Emlékközpont munkatársa nyitotta meg.

A Zsidó Vértanúk Emlékművénél és Radnóti Miklós szobránál a megemlékezések alkalmával koszorút helyezett el Mohács Város Önkormányzata, a Mohácsi Hitgyülekezet, a Mohács Térségi ÁMK iskoláinak vezetői, a Katolikus Nevelési Központ, a Mohácsi Kórház és a Baranya Megyei Kormányhivatal.

Képünkön: a vértanúkra emlékezők kis köveket helyeznek el a Vörösmarty utcai emlékhelyen az áldozatok névtábláinál.

B. T.