Pattanásokat gyógyíthatnak marihuánával magyar kutatók
2014. augusztus 04. hétfő 10:09
Az MTA Lendület programjának kutatói a Debreceni Egyetemen a pattanások ellenszerét felfedezték fel marihuánában.
Nem csak a kamaszok és a kozmetikusok ismerik az egyik leggyakoribb bőrbetegséget, az aknét, amely kórosan fokozott faggyútermeléssel, gyulladással és a sejtek túlburjánzásával jellemezhető.
Az MTA Lendület programjának kutatói a Debreceni Egyetemen a pattanások ellenszerét felfedezték fel marihuánában. A marihuána egyik, tudatmódosulást nem okozó hatóanyaga, a kannabidiol gyulladáscsökkentő, valamint a faggyútermelést és sejtnövekedést mérséklő hatását tárta fel munkatársaival Bíró Tamás, a Debreceni Egyetemen működő, Lendület Sejtélettani Kutatócsoport vezetője. Kutatási eredményeikről az egyik legrangosabb, nemzetközi orvostudományi folyóiratban, a The Journal of Clinical Investigationben számoltak be.
Bíró Tamás a Kossuth Rádió Szonda című műsorában elmondta: elég régen foglalkoznak a marihuánában található vegyületek vizsgálatával, s a jelenlegi kutatási eredményeik azt sugallják, hogy a kannabidiol az emberi faggyúmirigyből izolált sejteken igen erőteljes mértékben képes kivédeni a pattanásosságra jellemző folyamatokat.
Az emberi szervezet is termel úgynevezett belső kannabinoid vegyületeket, amelyek nagyon hasonló hatást fejtenek ki az emberi szervezet különböző sejtfolyamataira, mint a növényben található számos kannabinoid vegyület. Néhány évvel ezelőtt azt fedezték fel, hogy az emberi bőrben számos sejtféleség, többek között a faggyúmirigy is termeli ezeket a vegyületeket.
A kutatók a belső és a növényi kannabinoid vegyületek hatása közötti különbséget vizsgálva arra jöttek rá, hogy a kannabidiol korábban fel nem tárt receptorokat, jelpályákat indít be, és ezeknek az együttes hatása adja, hogy egyszerre képes gátolni a sejtek túlzott faggyútermelését, a gyulladást, illetve a sejtek túlzott növekedését, magyarázta Bíró Tamás.
A kutatás jelenleg a laboratóriumi fázisban tart. Bíró Tamás hozzátette: a klinikai vizsgálatokat már a következő évben szeretnék elindítani, s ehhez előrehaladott tárgyalásokat folytatnak különböző cégekkel, szponzorokkal.
Bíró Tamás úgy véli, az új terméknek várhatóan nem lesz mellékhatása, hiszen a kannabidiolt már most is alkalmazzák, például a fájdalom csökkentésére, a sclerosis multiplexes betegek izommerevségének csökkentésére, gyermekkori epilepsziák különböző formáiban, gyulladásos betegségeknél. Úgy tűnik tehát, hogy a kannabidiol biztonságosan, mellékhatásmentesen alkalmazható.
Számos tanulmány számolt be arról is, hogy a kannabidiol igen erőteljes daganatellenes hatással bír. A magyar kutatók ehhez annyit tettek hozzá, hogy a Magyarországon legnagyobb gyakorisággal előforduló szájüregi laphámrák sejtjein vizsgálták a kannabidiol hatását, s úgy tűnik, erőteljesen gátolja a daganatos sejtek növekedését, illetve csökkenti életképességüket, számolt be a tudós.
Képünk illusztráció.
Forrás: Kossuth Rádió, Szonda
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hat sérült, tizenhárom összetört autó...
- Havas eső, eső is áztathatja Baranyát...
- Iskola udvarán is árult drogot egy...
- Tudja, hol a ledrágábább meghalni?...
- Tömegbaleset miatt lezárták...
- Mohács környéki házakat fosztogatott...
- Traffipax vasárnap Mohácson és környékén
- Megrongálta a határzárat két migráns...
- Százezrek keltek át a Dunán Mohácsnál...
- A héten zárva tart a zengővárkonyi...