Nemzetközi idegsebészeti konferenciát rendeznek Budapesten

2014. március 18. kedd 11:29

Az International Neurotrauma Society Executive Board döntése alapján a 11. International Neurotrauma Symposium március 19-23. között Magyarországon, Budapesten kerül megrendezésre.

A rendezvény az évtized vélhetően legnagyobb szabású Magyarországon rendezendő idegsebészeti eseménye, nagy érdeklődésre tarthat számot mind a hazai, mind a nemzetközi médiumokban, meghatározó szerepet tölt be a világ minden tájáról érkező közel 400 klinikai orvos és kutató életében.

Magyarországon mintegy 50-80 000 koponyasérülés - köztük közel másfél ezer kómához vezető súlyos sérülés - történik évente.

Hazánkban is jellemző az ellátás heterogenitása, mely egész Európában megfigyelhető; egy holland tanulmány szerint ha minden európai ellátóhely a legjobb intézmény minőségi (kimeneteli) mutatóival rendelkezne, akkor évente több mint százezer életet menthetnénk meg. Honnan jön ez a nagy szám? Magyarországon a kórházba kerülő súlyos koponyasérültek közül kétszer annyian halnak meg, mint a fejlett országokban, ez legalább 3-400 megmenthető életet jelent évente. A koponya-agysérülés döntően az aktív fiatalok betegsége, ha minden, az ellátó-rendszerből fakadó értelmetlen halál 20 aktív évet vesz el, akkor csak hazánkban 6-8000 életév menthető meg évente, melynek összes költsége különböző számítások alapján 8-10 milliárd forintot tesz ki éves szinten.

Mindez óriási anyagi és társadalmi terhet jelent, e terhek csökkentésének legfontosabb eszköze a nemzetközi ellátási irányelvek terjesztése, a tudományos eredményeknek a klinikai ellátás gyakorlatában történő bevezetése. Ennek kivételes eszközét biztosíthatja az Európában 8 év után ismételten megrendezendő International Neurotrauma Symposium, amely a neurotraumatológiai kutatással és ellátással foglalkozó szakemberek legnagyobb világfóruma.

Különös jelentőséggel bír e kongresszus a közép-kelet-európai, illetve a kelet-európai országok vonatkozásában, beleértve az egykori Szovjetunió utódállamait is, hiszen ezekben az országokban azon kezelési eljárások alkalmazása, mely egyértelműen csökkenti a halálozást és javítja a kimenetelt, sokkal kevésbé terjedt el, mint a nyugat-európai országokban. Ennek alapján kelet és nyugat találkozásának, egy konzultatív fórumnak is szánják a szervezők ezt a találkozót, amely ugyanakkor a támogató szponzorok és kiállítók számára e terület irányába történő nyitás lehetőségét biztosítják.

A rendezvény kiemelkedő jelentőségét jól mutatja, hogy a konferencia előtt, ahhoz csatlakozva az EU FP-7 támogatásban részesülő legfontosabb klinikai agykutatási programja, a CENTER-TBI kutatói is továbbképző találkozót tartanak március 17-19-én a Hotel Flamencóban.

A rendezvény egyik célja, hogy fiatal feltörekvő orvosok lehetőséget kapjanak a megjelenésre, ezért három ösztöndíj pályázat kiírása során 35 díjazottat választott ki a Tudományos Bizottság.