Miseta professzor szerint komoly károkat okozna a klinikum leválasztása az egyetemről

2013. január 17. csütörtök 20:00

Miseta professzor szerint komoly károkat okozna a klinikum leválasztása az egyetemről

Tavaly december elején jelent meg a Magyar Egészségügyi Társaság (MET) tiltakozó közleménye a kormány azon szándéka ellen, amely leválasztaná a négy nagy orvostudományi egyetemről az égiszük alá tartozó klinikákat. Prof. Dr. Miseta Attila (képünkön), a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja szerint jelenleg úgy áll, hogy a kissé átgondolatlannak tűnő elképzelés szerencsére nem fog megvalósulni - amire egyébként sem lenne szükség.

A húsz éve alakult szervezet közleményében annak az aggodalmának adott hangot, hogy ha az egyetemekről leválasztanánk a klinikákat, akkor „működésképtelenné válnának, ami beláthatatlanul nagy tragédiát eredményezne". A MET álláspontja az, hogy „az önálló orvostudományi-egészségtudományi egyetemek, egyetemi központok és a hozzájuk kapcsolt kórházi hálózat nélkül egyetlen országban sem biztosítható sem az igazságos betegellátás, sem a szükséges képzés". 

Megkerestük prof. Dr. Miseta Attilát, a PTE orvostudományi karának dékánját, aki kérdésünkre azt mondta, hogy - szerencsére - még nem történt újabb fejlemény, „talán azért, mert volt pár olyan probléma mostanában, ami jobban lefoglalta a kormányt, mint ennek a gondolatnak a további processzálása. Az is lehet, hogy szóbeszéd az egész, sajnos pletykás nemzet vagyunk".

Az orvosprofesszor szerint előbb látni kellene azt, hogy a kormány mire gondolt a szétválasztás kapcsán, hiszen sok tekintetben már most is túl messzire ment.

- Egyrészt eltérő konstellációk vannak a négy orvosképzési helyen, másrészt azok, akik részt vesznek a felsőoktatásban és a gyógyításban, ugyanazok a személyek és ugyanaz az apparátus. Ennek megfelelően az ő foglalkoztatásuk sokkal könnyebben elképzelhető egy integrált rendszerben, mint egy szerződéses vagy bármilyen más alapon létrejövő kapcsolatrendszerben. Ráadásul a magyar orvosképzés az a terület, ahol mind a négy orvoskar tradicionálisan a legjobb tíz magyar kar között van a 167 közül. Ez és a diplomák iránti kiterjedt nemzetközi megbecsülés jelzi, hogy a karok magas színvonalúak és nem biztos, hogy ezeket kellene újabb és újabb átszervezésekkel macerálni - fogalmazott határozottan a dékán.

Miseta Attila amondó, hogy egyébként sem lenne szükség erre a lépésre, integráns rendszereket kellene létrehozni, amit bizonyít az is, hogy az a két orvosképző hely, ahol ez jól működik - a SOTE, ami megmaradt szakegyetemnek és a debreceni universitas, ahol erős, egységes irányítású centrum alakult ki - jól szerepelnek.

- Nem gondolom, hogy kísérletezgetni kellene. Személy szerint azt hiszem, hogy az intézményi vezetések kompetenciáit kellene erősíteni. A szakmai és gazdasági vezetés egy kézben kell, hogy összpontosuljon: megfelelő jogosítványokkal és arányos felelősséggel.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva