Élet a pécsi jogi karon - miért jelentkezz ide?

2014. február 21. péntek 16:36

A továbbtanulás kérdése egy végzős gimnazista számára lényeges kérdés. A megfelelő választás fontos, hiszen ez alapozza meg a felnövő generációk jövőjét. Hogy miért is jó a jogi karra járni? Miért is jó a PTE Állam- és Jogtudományi Kar közösségéhez tartozni?


A pécsi jogászképzés gyökerei egészen 1367-ig nyúlnak vissza, ekkor alapították az első magyar egyetemet Pécsett. A jelenlegi intézmény jogelődje a Pozsonyban alapított Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem, amelyet 1921-ben ideiglenesen áthelyeztek Pécsre. A jogi kar 1923 őszén nyitotta meg kapuit és kezdte meg oktatási-kutatási tevékenységét, a jogász nemzedékek kinevelését, amely azóta is folyamatos. A Kar oktatási, kutatási és igazgatási infrastruktúrája kiemelkedő, jelenleg közel háromezer hallgató tanul jogi vagy igazgatási területen nappali illetve levelező tagozaton. A Kar hallgatói az OTDK (Országos Tudományos Diákköri Konferencia), valamint az egyéb tanulmányi versenyeken évek óta kimagasló eredményeket érnek el.

Hallgatóink között olyan remek sportolók vannak, mint Sors Tamás és Meilinger Csaba paralimpikonok, akik a 2012- es évben megrendezett londoni paralimpián kiváló eredményeket értek el. A Pécsi Tudományegyetem Tehetségtanácsa, 2012- ben Sors Tamásnak, 2013- ban pedig Meilinger Csabának ítélte oda az Átütő Tehetségek Ösztöndíjat. A Kar oktatói az országban a felvi.hu által készített rangsorban az első helyet foglalják el, nálunk tevékenykedik a legtöbb tudományos fokozattal rendelkező oktató, akik között számos kiemelkedő professzor található. A hazai jogi karok közül csak nálunk tevékenykedik két aktív akadémikus - a Kar dékánja, Prof. Dr. Kecskés László és Prof. Dr. Korinek László.

Nemzetközi kapcsolatainkat folyamatosan fejlesztjük, október közepén delegációnk járt Kínában, ahol fontos intézményi kapcsolatokat, tudományos és oktatási együttműködéseket alapoztunk meg. Részvételünkkel alakult meg a European Criminal Law Research Center, amelynek igazgatójává a Shanghaji Társadalomtudományi Akadémia alelnöke (SASS), a Kar kimagasló eredményeket elért oktatóját, Dr. Gál István László, habilitált egyetemi docenst nevezte ki. 

Oktatói karunk felkészültségét és szakmai elismertségét mutatja, hogy szeptemberben Dr. Fábián Adrián a Kar általános dékánhelyettesét az Országgyűlés a Nemzeti Választási Bizottság tagjává-, októberben a Kar volt dékánját, dr. Szalayné Sándor Erzsébetet a nemzetiségek jogainak védelmét ellátó ombudsman-helyettesévé választotta.

Az oktatói sikerek mellett, említést érdemel, hogy októberben ünnepeltük a Kar fennállásának 90. évfordulóját. A jubileumi rendezvényen a Kar jelenlegi hallgatóival, oktatóival és dolgozóival együtt ünnepeltek volt hallgatóink, a társkarok vezetői. A meghívott vendégek közt üdvözölhettük a kar volt hallgatóját, az egykori köztársasági elnök urat, dr. Sólyom Lászlót.

A pécsi hallgatói élet rendkívül színes és változatok. Diákszervezetek sora, mint az INTEGRO, a FÉK (Fiatal Értelmiségi Klub), ELSA (European Law Student's Assosiation) kínál a joghallgatóknak számos kulturális, szakmai programot. A karon működő Expressis Verbis című, hallgatók által szerkesztett kiadvány nyújt lehetőséget a művész lelkek számára, a kibontakozásra.

Minden szemeszterben rengeteg program közül lehet válogatni szórakozási és szakmai téren egyaránt. Ezek közül, a Hallgatói Önkormányzat szervezésében kerül megrendezésre a nagy hagyományokkal rendelkező jogász gólyabál, ahol elegáns belvárosi szállodában vacsora és báli hangulat mellett, megismerhetik az egyetemi jogász közösséghez tartozás következő lépcsőfokait, hiszen az elsővel már találkoztak a nyáron megszervezett gólyatáborban, ahol a leendő csoporttársakkal való találkozás közben, ráérezhetnek az igazi jogászi esszenciára.

Ezen túl a joghallgatók között népszerű rendezvény, a jogász- közgazdász tavaszi fesztivál, ahol nemcsak a közösségi élet és a szórakozás szerepel a programok listáján, hanem szakmai előadások is, amelyek az intenzívebb tudományos érdeklődéssel rendelkezőket szólítják meg.

A mozogni vágyók és a versenyszellemet éltetők kedvéért pedig nemcsak futball, hanem kézilabda, kosárlabda, röplabda területén is rendszeres sportolási lehetőséget kínálunk a lányoknak és a fiúknak egyaránt.

Akiknek pedig érdeklődésük középpontjában a tudomány áll, számukra az újjászervezett Óriás Nándor Szakkollégium szellemi közösségként, a tehetséges és elhivatott hallgatók szakmai előmenetelét és kutatásait segíti. A szakkollégium mellett szinte minden tanszéken tudományos diákköri tevékenység is folyik, a diákok tudományos munkájának támogatása érdekében.

A tehetséges és tanulmányaik mellett elkötelezett hallgatóknak a kar, különböző pályázati lehetőségeket is kínál. Egyik, a hallgatók körében közkedvelt az ERASMUS külföldi ösztöndíj pályázat, ahol a magyar joghallgatók betekintést nyerhetnek külföldi egyetemek jogi oktatásába. Ezen felül, egyéb tudományos, szakmai, tanulmányi pályázatokon is részt vehetnek az egyetem diákjai.

A Kar a programokkal és lehetőségekkel teli hallgatói élet mellett, a jogtudományok iránt érdeklődök számára is különböző programokkal szolgál, méghozzá a Jogi Szabadegyetem előadásaival, ahol professzoraink és oktatóink tartanak előadást érdekes kérdésekről, témákról. A programok ingyenesek és minden érdeklődő által meghallgathatóak.

A Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának képzési kínálata:

Alap és osztatlan szakok: Jogász, Igazságügyi igazgatási
Mesterszak: Közigazgatási mesterszak, LL.M. European and International Business Law
Felsőoktatási szakképzés: Jogi asszisztens
Doktori képzés: Állam- és Jogtudományok
Szakirányú továbbképzések
Posztgraduális képzések

Felvételi információk: felvi.ajk.pte.hu

Hallgatóink számára a diploma megszerzését követően is számtalan lehetőséget kínálunk, az egyik legfontosabb szakirányú továbbképzésein színes kínálata, amelyekről az érdeklődök a jogi kar honlapján bővebben is tájékozódhatnak. (tovabbkepzes.ajk.pte.hu)

 

Hallgatói és oktatói vélemények: Miért jó a PTE ÁJK-ra járni?

dr. Kocsis Miklós- PTE ÁJK Alkotmányjogi tanszék:

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara nagy múltú és tekintélyes, ugyanakkor korszerű és friss szellemiségű intézmény. Azok a jövendőbeli Hallgató Kollégák, akik nálunk folytatják tanulmányaikat, remek közösségi élettel és minőségi tudással gazdagodhatnak- későbbi karrierjük során mindkettő hasznukra fog majd válni. Az intézmény volt hallgatójaként korábbi Hallgatótársakkal találkozva folyamatosan tapasztalom, hogy a nálunk végzett Kollégák szép sikereket érnek el joggyakorlati munkájuk során, amihez az alapokat ebben az intézményben sajátították el, és örömmel gondolnak vissza a Pécsett töltött évekre. Oktatóként azt is látom, hogy a PTE ÁJK országos viszonylatban is jelentős hallgatói kulturális életet, komoly szakmai és infrastrukturális hátteret, hazai- és nemzetközi gyakorlati lehetőségeket biztosít. Meggyőződésem, hogy a jogi pálya iránt érdeklődő fiatal Kollégák megtalálják nálunk a számításukat - szeretettel és örömmel várjuk Őket.


dr. Eszteri Dániel - volt hallgató:

Az egyetemi éveimet talán sosem fogom elfelejteni, hiszen mind emberileg, mind tudásban sokat köszönhetek a jogi karnak. Már az első évtől kezdve kialakult egy kiváló közösség, amiből a mai napig nagyon sok mindenkivel tartom a kapcsolatot, jónéhány volt évfolyamtársammal szinte heti szinten. Az elmaradhatatlan bulik és más színvonalas rendezvények nekem mindig is örök élmények maradnak, viszont fontos megjegyezni, hogy a lazulós programok közösségformáló erején túl a pécsi jogi karra azért is jó járni, mivel tapasztalataim szerint az itt megszerzett diploma és tudás garantáltan jó ajánlólevél annak, aki ezen a pályán képzeli el az életét.

Peresa Petra Izabella - végzős hallgató:

Emlékszem öt évvel ezelőtt ez idő tájt látogattam el Pécsre, megnézni magamnak az itteni jogászképzést. A nyílt nap után nem is volt kérdés: nekem itt a helyem! Ezt végzős fejjel sem gondolom másként - kicsit fáj is a gondolat, hogy rövidesen véget ér életem ezen szakasza. Rengeteg emlék, érzés, barátság fűz ehhez az egyetemhez, amit igen nehéz lesz elengedni. Élménydús éveket tudhatok magam mögött, igyekeztem kihasználni a pécsi jogi kar nyújtotta lehetőségeket. Számos szakmai programon, előadáson, rendezvényen volt szerencsém részt venni, hogy a közösségi eseményekről, szórakozási lehetőségekről ne is beszéljünk. Az pedig külön örömmel tölt el, hogy egyetemünk a művészeteknek is teret enged a hétköznapokba, így többször lehetőségem volt megmutatni muzikális oldalamat is. Az oktatás színvonala is beváltotta reményeimet, ami pedig szintén fontos, hogy egyre nagyobb hangsúly kerül a gyakorlati oktatásra - ennek személy szerint, én nagyon örülök. Ötödéves hallgatóként úgy érzem ez az egyetem volt számomra a megfelelő választás és bár rengeteg átvirrasztott éjszaka, tanulás áll mögöttem, azt hiszem, ha véget ér ez az „utazás", ezekre a pillanatokra, szeretettel fogok gondolni, mert büszkeséggel tölt el, hogy ennek a karnak lehettem a hallgatója.

Petz Éva - elsős hallgató:

Számomra nem volt kérdéses, hogy a Pécsi Tudományegyetem jogi karára fogok jelentkezi a gimnáziumi félév eljövetelével. A döntésem így utólag is helyesnek bizonyult. Elsősorban azért, mert az oktatóim mind nevesek, elismertek, ezáltal a legjobbaktól tanulhatok a társaimmal együtt. Az sem elhanyagolható szempont, hogy teljes erejükkel azon vannak, hogy sikeresen tudjuk teljesíteni a vizsgáinkat, és helyt tudjunk állni a való életben is. A felsőbb éves hallgatók is rendkívül nagy segítséget jelentenek nekünk, gólyáknak, azáltal, hogy minden kérdésünkre készségesen válaszolnak, és bármilyen problémánk akad, zokszó nélkül segítenek a megoldásban. Maga az egyetem épülete is nagyszerű: a termek tiszták, az épület új, a felszerelés modern és diákbarát. Természetesen maga Pécs városa is hozzájárult a döntésemhez: elvégre ki ne szeretne egy olyan városban tanulni, amely gyönyörű és a kultúra terjesztéséről híres?