Dr. Fábián Adrián: Túljutott a válságkezelésen a PTE jogtudományi kara

2014. július 11. péntek 20:15

Dr. Fábián Adrián: Túljutott a válságkezelésen a PTE jogtudományi kara

Nemrég megjelent interjúnkban Dr. Bódis József rektor szerint a felsőoktatásban tapasztalható változások érzékenyen érinthetik a Pécsi Tudományegyetem fakultásait is, némelyeket profilváltásra is kényszerítve. Dr. Fábián Adrián (képünkön), a jogi kar általános dékánhelyettese azonban úgy véli, a jogászképzésben már sikerült túljutniuk a legmélyebb válságon, s igyekeznek minél színvonalasabb képzéssel vonzóvá tenni magukat a hallgatók számára - még a minimálisra csökkentett állami finanszírozás ellenére is.

A tavalyi, 2013-as esztendő egyfajta mélypontként fogható fel a jogi kar életében, fogalmazott a fakultás helyzetével kapcsolatban Fábián Adrián tanszékvezető egyetemi docens, általános dékánhelyettes.

- Akkor az előző évhez képest harminc százalékkal csökkent a felvett hallgatóink száma, az idei év azonban pozitív változást hozott, hiszen tíz százalékkal emelkedett a hozzánk jelentkezők létszáma. A tavalyi év végén értük el a gödör alját, most úgy néz ki, megkezdődött a kilábalás.

A fakultás költségvetése is megsínylette a csökkenő állami finanszírozást, ezzel együtt a kari vezetés igyekszik stabilizálni a büdzsét.

- A költségvetésünk bevételi oldalát szinte kizárólag a saját bevételek alkotják, az állami támogatás évről évre csökken, és a minimálisra szorult vissza. Néhány évvel ezelőtti bő egymilliárd forintos költségvetésünk mára 900 millióra mérséklődött - mondta a dékánhelyettes.

A közelmúltban jelentős leépítésekről is hallani lehetett, s valóban, néhány oktatótól kénytelen volt megválni az intézmény.

A pécsi jogi kar képzési kínálata

Jogi felsőoktatási szakképzés (foksz)
Jogász képzés (osztatlan)
Igazságügyi igazgatási képzés (Bs.C.)
European and international Business Law (LL.M.)
Doktori képzés (PhD)
Szakirányú továbbképzések

- Oktatói kiválóság tekintetében az élmezőnyhöz tartozunk, de tudni kell, hogy tíz évvel ezelőtt kétszer ennyi hallgatónk volt, míg az oktatói gárda létszáma gyakorlatilag változatlan volt a legutóbbi időszakig. Sajnos kényszerpályán mozgunk. Azóta közel nyolcvan főről hetvenre csökkent az oktatói létszámunk. Vannak olyanok is, akik időközben pályát módosítottak, másfelé próbálkoznak. Jelen pillanatban, a jelen költségvetés ismeretében viszont úgy számolunk, hogy további jelentős létszámcsökkentés nem indokolt.

A kar mindenesetre minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy felvegye a versenyt a konkurenciával.

- Nagyon fontos a marketingtevékenység, az, hogy a köztudatban legyünk. A dél-dunántúli régió az elsődleges felvevőpiacunk - azzal együtt, hogy e régió sem gazdasági teljesítményben, sem demográfiai viszonyaiban nem tartozik az élbolyba. Így más irányba is akarunk nyitni. Két területen igyekszünk előrelépni: az egyik, hogy szeretnénk fejleszteni az idegen nyelvű képzéseinket, kiaknázni külföldi kapcsolatainkat. Mindezt az európai társegyetemekkel karöltve. Egy angol nyelvű master-képzést már tavaly meghirdettünk, ezt szeretnénk bővíteni. Szintén bővíteni szándékozunk a közszolgálati képzésünket is. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem irányítása alatt a régióban a PTE jogi kara látja el szeptembertől a köztisztviselők kreditrendszerű továbbképzését. Ezen a két területen biztosan van továbblépési lehetőség. A klasszikus képzéseinkben pedig szeretnénk legalább azt a szintet tartani, amit eddig elértünk. Emellett komoly hangsúlyt fektetünk arra, hogy ne csak jogászképző helyként legyünk a köztudatban, hiszen nem csak jogászokat képzünk.

A kari vezetés célja, hogy néhány éven belül Pécsett folyjék a legszínvonalasabb vidéki jogászképzés. Ehhez persze elengedhetetlen lenne, hogy az állam vagy növelje valamelyest a finanszírozást, vagy engedje, hogy a Kar több saját bevételhez jusson.

- Bizakodó vagyok. Az államnak be kell látnia, hogy a jogászképzés nem a jogi karok magánügye, hanem társadalmi kérdés, közügy is.

H. L. B.