Újjáéled az irodalom a Kossuth-díjas költő székhelyén

2018. július 04. szerda 14:30

Újjáéled az irodalom a Kossuth-díjas költő székhelyén

Új irodalmi emlékház és rendezvényhelyszínt épül az egykori, porkoláb-völgyi Mészöly-tanya helyén, ahol Mészöly Miklós több fontos művén dolgozott. 

 

A szekszárdi polgármesteri kabinet tájékoztatása szerint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program 35 millió forintos támogatásával készül majd el a 80 négyzetméteres épület, ahol lehetőség lesz egy állandó Mészöly-tárlat bemutatására, és irodalmi találkozókat, alkotótáborokat is tarthatnak majd a falai között.

Az új Mészöly-ház adhat otthont később a Szekszárdi Magasiskola Mészöly Miklós Irodalmi Akadémiának, irodalmi, zenei, kamaraszínházi előadásoknak és tavasztól őszig szabadtéri kiállításoknak.

A várhatóan 2019 őszére elkészülő, présház kinézetű épület mellett szabadtéri színpadot is létrehoznak, amelyhez a természetes rézsű továbbépítésével az amfiteátrumokéhoz hasonló, lelátószerű nézőteret terveznek. A ház udvarán diófát is ültetnek, amelyet az író visszatérően említett szövegeiben, a köréje épülő pad szerepe az alkotás folyamatának megértése, átélése lesz.

Mészöly Miklós a tanyán írta meg az 1966-ban megjelent Az atléta halála és az 1968-ban kiadott Saulus című regényét, valamint az 1970-es Pontos történetek út közben című kisprózáját.

A szekszárdi születésű, Kossuth-díjas író 2001-es halála után a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. megvette a ház telkét.

Mészöly Porkoláb-völgy című írásában azt írja: "Nem követelődző táj, mint annyi más. Minden miniatűr és kiegyensúlyozott itt. (...) Akáccal benőtt szurdikok; csendjük, fülledtségük a legszelídebb titokzatosság. Sűrített Pannonia."

A Porkoláb-völgy mára igen sok turistát vonz, elsősorban a nyitott borpincéknek köszönhetően, és mivel a kéktúra útvonal szekszárdi végpontja a közeli Bartina-völgyben éri el a várost. A szekszárdi önkormányzat azt írta, hogy az író "borosgazdaként" járt ide, de valójában pihenni, meditálni akart; az épülő létesítmény célja mélyebb nyomot hagyni, élményt nyújtani egy egyszerű múzeumlátogatásnál.

MTI - Fotó: Pixabay