Új okmányt kapnak a horgászok - mobilalkalmazással lehet vezetni a fogási naplót

2015. december 29. kedd 15:58

Új okmányt kapnak a horgászok - mobilalkalmazással lehet vezetni a fogási naplót

Számos változásra kell felkészülnie jövőre a magyarországi mintegy 350-400 ezer sporthorgásznak - hívta fel a figyelmet Szűcs Lajos, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnöke kedden. Megszűnik a halászat, bevezetik az egységes okmányokat.  

Szűcs Lajos a legfontosabb változásnak nevezte, hogy 2016-tól megszűnik a kereskedelmi célú halászat Magyarország természetes vizein. Mint az felidézte, korábban a természetes vizek vegyes hasznosításban voltak, a halászati szövetkezetek és horgászszervezetek gyakorolták a halgazdálkodási jogokat. A felek közötti "régi vitának vet véget, hogy a törvény a horgászati célú hasznosítást preferálja jövő évtől"- mondta. Az új szabályozás lehetőség szerint a horgászszervezetek kezébe adja e vizek halgazdálkodási jogát - emelte ki.

A Mohosz honlapján olvasható közlemény szerint 2016. január elsejével csaknem 700 nyilvántartott halgazdálkodási vízterület államot megillető halgazdálkodási jogának haszonbérleti szerződése lejár. A Mohosz kijelölési eljárással tudja majd a vizek döntő részének a hasznosítását megkapni tizenöt évre. Szűcs Lajos megjegyezte, ezeken a vizeken az állományszabályozó és az idegenhonos halfajok halászata komoly ellenőrzés mellett továbbra is folytatódik.

Ugyancsak változás, hogy január elsejétől forgalomba kerül az egységes állami horgászati okmány, amely az eddigi magyar-, angol- és német nyelvű állami horgászjegyeket, az érvényesítő bélyegeket, az állami és számos helyen a speciális vízterületi fogási naplókat váltja ki. Az eddigi öt-hat okmány, nyomtatvány eggyé válik, felgyorsítva az ügyintézést is - hangsúlyozta Szűcs Lajos. Felhívta a figyelmet, hogy az egyesített állami horgászjegyet és fogási naplót már kizárólag a Mohosz adhatja ki.

Szigorodott a vizsga

Az új, idén bevezetett szabályozás szigorúbb feltételeket szabott az állami horgászvizsgának. Azt alapvetően hatósági szintre emelték, a vizsgáztatást megbízási rendszerben más szervezet csak úgy végezheti, ha megfelelő szervezeti háttérrel rendelkezik (horgászvizsga bizottság megfelelő végzettségű, felkészültségű emberekkel). A követelmények közé bekerült az összes hazai faj azonosítása és a horgászetika ismerete is.

Jövőre a szövetség szeretne áttérni a kártyaalapú horgászengedélyek kiadására, amelyet megvásárolni, illetve a fogási eredménynaplót kitölteni is mobiltelefonos alkalmazás segítségével lehet majd - mondta Szűcs Lajos.

A horgászoknak egyébként már idén is új szabályokkal kellett megismerkedniük. A 2015. januárjától hatályos előírások könnyítéseket és szigorításokat is tartalmaztak a korábbiakhoz képest. Változott egyebek mellett az őshonos, fogható halfajok tilalmi ideje, kifogható mérettartománya, valamint a vonatkozó napi kifogható darabszáma is.

A legalább negyven centiméteres csukából naponta hármat lehet kifogni, tilalmi ideje február elsejétől március utolsó napjáig tart. Fogassüllőből - ami legalább 30 centiméteres - ugyancsak napi három engedélyezett, a fogási tilalom márciustól április végéig tart. Tilos lesz pontyot fogni május másodikától egészen a hónap végéig, a 30 centiméteres példányokból naponta hármat lehet kifogni. Menyhalat viszont az év bármely időszakában lehet fogni, az engedélyezett mennyiség három, legalább 25 centiméteres példány.

A napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból naponta összesen tíz kilogramm fogható ki.
A tilalmi időszak és a kifogható méretkorlátozás minden horgászra és halászra egyaránt vonatkozik, de az egyes vízterületeken az azokat kezelők lényegében maguk dönthetnek ezekről.

Képünk illusztráció.  

 

Forrás: EQM - MTI