Sátánista szimbólumokat festettek a szoborra
2016. szeptember 14. szerda 11:13
A Jézus keresztútjának jeleneteit ábrázoló szoborcsoportot 2015-ben már helyreállították, de alig egy héttel az átadása után súlyosan megrongálódott egy viharban, idén nyáron pedig ismeretlenek sátánista jelképeket festettek rá.
A kálváriát Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek áldja meg szerda este keresztútjárás keretében.
Sárhegyi Zoltán, a kálváriát gondozó és használó budafoki Szent Lipót-plébánia plébánosa az MTI-nek elmondta: a 2015-ös felújítás során megújult a stációk körül az útburkolat és az utcabútorok, valamint kialakítottak egy hitoktatási parkot, és megtisztították a szobrokat.
A megújult kálvária az átadása után egy héttel, a 2015. július nyolcadikai viharban súlyosan megrongálódott, amikor a területén lévő idős fákat kicsavarta és rádöntötte a szél.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkársága ekkor másfél millió forintot adott a legsürgősebb kármentesítésre, hogy megakadályozzák a kálvária további pusztulását. Ezután kezdődött az újabb felújítás, amelyet a minisztériumon kívül Budafok-Tétény Önkormányzata és a plébánia is támogatott. A helyreállítás során restaurálták a szoborcsoporthoz tartozó szent sírt is - ismertette a plébános.
A kálvária kálváriája azonban ekkor sem ért véget: idén nyáron ismeretlen elkövetők sátánista szimbólumokat festettek az oltárra és két szoborra. Szerencsére még tartott a viharkárt követő felújítás, így kéznél volt a restaurátor, Módy Péter, akinek sikerült tökéletesen eltüntetnie a vandalizmus nyomait - tette hozzá Sárhegyi Zoltán.
Budafok műemlék kálváriáját 1761-ben állították a helyi szőlőművesek. A három kereszt eredetileg vörösfenyőből volt, rajtuk Krisztus és a két lator festett bádogból. A keresztek előtt Szűz Mária, Mária Magdolna és Keresztelő Szent János ugyancsak festett bádogból készült alakja állt.
A közösség - a település fejlődésével - értékesebb, maradandóbb kálváriát szeretett volna, így 1808-ban elbontották a bádog korpuszokat. Ekkor készült el a ma is látható három rózsaszín márványkereszt, valamint rajtuk és előttük a mészkőből készült alakok.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel, csapadékkal érkezik...
- Ismét kukák lángoltak a pécsi éjszakában
- A régészeti feltárás mellett az új...
- Oszlopnak ütközött, meghalt egy autós...
- Szalai Ádám nem lesz ott a Puskásban...
- Kórustalálkozó a Duna Irodaházban -...
- Továbbra is törvénysértően működik a...
- Csaknem háromezer gyermek küldte be...
- Az aszály ellenére is lesz elég...
- Agyonverette kutyáját egy mohácsi...