Novemberben is nálunk volt a legolcsóbb a gáz és az áram
2024. december 02. hétfő 14:30
A magyar fogyasztók fizették a legkedvezőbb rezsidíjakat Európában novemberben, és vásárlóerőparitás alapján is Magyarországon volt a legalacsonyabb a lakossági fogyasztók által fizetett földgáz és villamos energia átlagára - mondta a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.
Németh Szilárd az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült, az európai fővárosok villamosenergia- és földgázárait bemutató nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálat eredményeit ismertetve elmondta: novemberben a földgáz lakossági átlagára Budapesten kilowattóránként (kWh) 2,56 eurócent volt, ami a felmérésben szereplő fővárosok között a legalacsonyabb. Az átlagot 20 százalékkal meghaladó fogyasztás esetén az árak csak Belgrádban és Zágrábban voltak alacsonyabbak.
A magyar fogyasztók a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás határáig a legalacsonyabb árat, kilowattóránként 9,31 eurócentet fizettek a villamos energiáért. Azok a háztartások, amelyek 20 százalékkal többet fogyasztottak a megadott éves átlagfogyasztásnál, azok kilowattóránként 10,73 eurócentért juthattak villamos energiához, ami a második legkedvezőbb ár európai összehasonlításban Belgrád mögött.
A régiós fővárosokban a magyar ár többszörösét fizetik rezsire a fogyasztók - mondta, kiemelve Prágát, ahol a végfelhasználói árak a budapesti érték négyszeresét teszik ki.
Megjegyezte: a földgáz esetében tízből kilenc, a villamos energiánál pedig tízből nyolc háztartás a támogatott kategóriába esik.
Vásárlóerőparitás alapján a magyar fővárosban mind a lakossági földgáz, mind a villamos energia átlagára a legalacsonyabb volt a vizsgált városok között. Egy kétkeresős család esetében pedig a rezsidíjak jövedelemarányosan Luxemburg után Magyarországon voltak a legalacsonyabbak.
A módszertanról szólva elmondta, a jelentésben szereplő árak tartalmazzák a rendszerhasználati díjat, az áfát, és az energiaadót is.
Jelezte: a nemzetközi felmérés eredményeit a Századvég egy európai országokra kiterjedő vizsgálata is alátámasztja. Magyarországon a megkérdezettek 7 százaléka válaszolta, hogy nem tudja megoldani a rezsiszámlák kifizetését, szemben az uniós 21 százalékos átlaggal.
Németh Szilárd beszélt arról is, hogy a magyar rezsivédelmi politikát folyamatosan támadják az Európai Unióból, és ennek „vannak magyar kijárói is", mind a „régi", mind az „új baloldal" részéről.
Az Európai Parlament által múlt héten elfogadott, a Tisza Párt által is támogatott „háborús politikai nyilatkozat" kiterjesztené a szankciókat az orosz gázra és uránra - fogalmazott. Ez az egész magyar energiapiacot veszélyeztetné és Magyarország 4-5-szörös áron jutna hozzá ezekhez az energiaforrásokhoz, ami hasonló mértékű áremelkedéssel járna - emelte ki.
Hangsúlyozta: jövőre is folytatódik a kormány rezsivédelmi politikája, a 2025-ös költségvetés 880 milliárd forintot irányoz elő erre a célra.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egyszerű és nagyszerű: miért is nem...
- Páncélozott járművekkel is védelmezik...
- Kihirdették az idei Adventi Fényfestő...
- Figyelmeztetést adtak ki Baranyára a...
- Lángoló épületet oltanak a tűzoltók...
- Nagyon sokan csatlakoztak a szállást...
- Hideg éjszaka után borongós napunk...
- Elhunyt városunk ismert képzőművésze,...
- Új módszerrel gyógyítják a...
- Állatorvosi ügyelet az ünnep alatt...