Nagyon hiányzik a hideg és a hó a földekről

2019. december 29. vasárnap 14:35

Nagyon hiányzik a hideg és a hó a földekről

A mezőgazdasági kultúrák számára a túlzottan enyhe tél nem ideális, megzavarhatja az érzékenyebb fajták nyugalmi állapotát. A kórokozók, kártevők ritkítása érdekében is hiányzik a tartós hideg és a hó a szántókról. Ezzel szemben ideális, hogy a fölső 1 m-es talajréteg gyakorlatilag már feltöltődött hazánk legnagyobb részén, csak a Tiszántúl déli felén hiányzik nedvesség a talajból. A folytatásban egy gyengécske hideghullám érkezik térségünkbe, mutatóban némi hó is hullhat, majd a jövő hét első felében ismét enyhül az idő.

 

Múlt héten szombaton mediterrán ciklon érte el hazánkat, melyet újabb követett, jelentős mennyiségű csapadékot hozva keddig bezárólag. Összességében többnyire 20-50 mm eső hullott az országban, a legtöbb a Dunántúl középső vidékein, ahol a megdőlt a napi csapadékrekord is. Délkeleten esett a legkevesebb (12-20 mm), pedig itt lenne a legnagyobb szükség még a csapadékra. Folyóinkon árhullámok vonulnak le, de ezek nagyobb problémát nem jelentenek. Az elmúlt 90 nap csapadéktöbbletet hozott, kivéve a Viharsarkot.

A hőmérséklet az őszt idézte az elmúlt napokban, több hőmérsékleti rekord is megdőlt, főleg az éjszakák voltak rendkívül enyhék a szeles idő miatt. Az elmúlt 10 nap során 7-9 Celsius fokkal volt enyhébb idő az átlagosnál. Ilyen tartósan ennyire enyhe idő rendkívül ritka. Idén nem vált be a népi időjóslás, Katalin hiába locsogott, karácsony nem hozott fagyot, havat pedig pláne nem.

A talajban sehol sincs fagy: a fölső 20-30 cm-es réteg hőmérséklete jelenleg 3 és 6 fok között, míg 50 cm-en 7-8 fok körül alakul.

A növényi kultúrák szempontjából ez a túlságosan enyhe idő nem ideális, megzavarhatja az érzékenyebb fajták nyugalmi állapotát. Ráadásul a kórokozók, kártevők ritkítása érdekében is hiányzik a tartós hideg, a szántókról a hó. Az őszi vetések egyébként megerősödve, jellemzően jó állapotban mentek bele a télbe. A talaj az ország nagyobb részén feltöltődött nedvességgel, ilyen szempontból jók a kilátások a folytatásra nézve. A tél második felében, kora tavasszal inkább belvizes szituáció fordulhat elő semmint az ideihez hasonló aszály.

 

Az előttünk álló napokban fokozatos lehűlésre számíthatunk, majd a jövő hét elején már ismét emelkedik a hőmérséklet. Vasárnapig főleg keleten fordulhat zápor, hózápor, de a csapadék mennyisége összességében várhatóan 5 mm alatt alakul. Összefüggő, megmaradó hóréteg kialakulása nem valószínű. Szinte minden nap lesz több-kevesebb napsütés, ami a téli napforduló után lassan hosszabbodásba váltó nappalokon derűs hangulatot ad majd. Különösen szombat-vasárnap lesz szeles idő, a Dunántúlon sokfelé viharos széllökésekkel, de a jövő héten kedden és szerdán is fújni fog a szél.

A hőmérséklet csökken: vasárnap a maximumok is csak 0 és +4 fok között maradnak, míg a leghidegebb reggel hétfőre ígérkezik, akkor akár -10 fokos fagyok is kialakulhatnak.

Hétfőn napközben már egyre enyhébb és nagyrészt száraz léghullámok érkeznek fölénk a magasban, akkortól ismét erősödik a nappali felmelegedés, de az éjszakák többnyire fagyosak maradnak.

Forrás: OMSZ