Müller Cecília: a járvány első hullámának végén jár az ország

2020. június 08. hétfő 14:01

Müller Cecília: a járvány első hullámának végén jár az ország

A járvány vége felé haladunk és az első hullámot magunk mögött hagyhatjuk - közölte Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján.

 

 

 

Az elmúlt 24 óra statisztikáit ismertetve Müller Cecília elmondta, hogy elhunyt két idős, krónikus beteg és hat fővel 4014-re emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon. Az elhunytak száma 548-ra nőtt.

Magasabb a női fertőzöttek aránya

Az aktív fertőzöttek dupláját (2284) teszi ki a gyógyultak száma, miközben az aktív fertőzöttek száma 1182-re csökkent; 41 százalékuk fővárosi.

A fertőzöttek nemek szerinti arányairól a tiszti főorvos elmondta, hogy 58 százalékuk nő, 48 százalék férfi. A világ más részein másképpen alakultak ugyanezek az adatok - tette hozzá Müller, ismertetve, hogy a demográfiai viszonyoknak tulajdonítható, hogy Magyarországon magasabb volt a nők aránya, mint a férfiaké.

Korcsoport szerint

a fertőzöttek 45 százaléka 65 évnél idősebb.

A 80 év felettiek aránya 20 százalékos volt.

Nem maradtak el műtétek

Százezer főre vetítve a fertőzöttek száma Budapesten volt a legmagasabb (105), ezt követi Zala (96) és Komárom megye (94). A legkevesebb beteget Békés megyében regisztrálták (3).

A járványgörbe alakulásával kapcsolatban elmondta, hogy az a 16. héten tetőzött, amikor 91 ember vesztette életét, majd ezt követően folyamatosan csökkent az áldozatok száma és a 23. héten 20 ember hunyt el.

A globális adatokat ismertetve közölte, hogy az áldozatok száma 400 ezer fölé, a fertőzöttek száma hétmillió fölé nőtt. Jelenleg Brazília, Oroszország, az Egyesült Királyság és India a leginkább fertőzött területek.


Újságírói kérdésre válaszolva Müller elmondta: semmilyen fennakadás nem volt a vérellátás területén, nem maradtak el műtétek vérhiány miatt.

Megszűnt az ellenőrzés az osztrák és a szlovák határon

Kiss Róbert rendőr alezredes emlékeztetett, hogy péntektől megszűnt az ellenőrzés a magyar-osztrák és a magyar-szlovák határátkelőhelyeken és határátlépési pontokon.

Az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa elmondta, a péntektől hatályos intézkedés értelmében az utazókat csak Magyarország területén belül, mélységben ellenőrzi a rendőrség.

A magyar-szlovén határátkelőhelyek közül Rédicsnél a nemzetközi tranzit- és személyforgalomban, a Tornyiszenmiklós-M70-es autópálya-átkelőnél tranzit- és személyforgalomban, illetve a tornyiszentmiklósi közúti határállomáson a személyforgalomban továbbra is marad a határellenőrzés.

Az alezredes hozzátette, március 17. óta a magyar-szlovák határállomásokon több mint 590 ezren, március 12. óta a magyar-osztrák átkelőkön több mint egymillióan lépték át a határt.

A magyar-osztrák viszonylatban a megnyitott határátkelőhelyeken március 12. óta 1 millió 40 ezer átléptetés történt. Hatvanhétezer tehergépkocsi beléptetését biztosították nemzetközi tranzitcéllal.

Az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa elmondta azt is, hogy vasárnap reggel óta hatályos az a kormányrendelet, amely szerint hatósági házi karantén elrendelése nélkül léphetnek be Magyarországra a német, osztrák, cseh és szlovák állampolgárok, valamint az ezekből az országokból érkező magyarok.

Hozzátette: a magyar állampolgárral azonos megítélés alá esik az Európai Gazdasági Térség minden olyan állampolgára, aki állandó magyarországi tartózkodásra jogosult, és ezt állandó tartózkodási kártyával igazolja.

Elmondta: 2309-re nőtt a hatósági házi karantén elektronikus ellenőrzését szolgáló mobiltelefonos alkalmazásra regisztrálók száma, így most 798 aktív felhasználója van az alkalmazásnak.

Vasárnap 555 hatósági házi karantént rendeltek el, jelenleg 9665 van érvényben.

Szólt arról is, hogy 426-ra emelkedett a járványüggyel összefüggésben elrendelt büntetőeljárások száma: 124-et rémhírterjesztés, 29-et közveszéllyel fenyegetés, 129-et csalás és 22-t járványügyi szabályszegés miatt indítottak, és összesen 80 gyanúsítottat hallgattak ki.

A falunapokra vonatkozó szabályok enyhítésével kapcsolatos kérdésre válaszolva az alezredes elmondta: a járvány elleni védekezés második szakaszában is elemzi, értékeli a járványügyi adatokat az operatív törzs, a cél továbbra is az, hogy meghatározott rendben, fokozatosan szüntessék meg a korlátozásokat.

Ha a járványügyi adatok azt mutatják, hogy további enyhítések bevezetése indokolt, akkor az operatív törzs a szükséges időben meghozza a szükséges intézkedéseket - tette hozzá.

MTI - Fotó: MTI