Elemző: a Jobbik a baloldallal került közös platformra

2016. november 08. kedd 12:13

Elemző: a Jobbik a baloldallal került közös platformra

Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője szerint a Jobbik azzal, hogy korábbi ígéretével ellentétben most nem támogatta a kvótaellenességet, a baloldallal és Gyurcsány Ferenccel került közös platformra.

Az elemző az M1 aktuális csatornán az alkotmány módosítását célzó keddi parlamenti szavazást követően azt mondta: akár azt sem lehet kizárni, hogy a háttérben formálódik egy új "Vona Gábor imázs", amely a balliberális szimpatizánsok körében való erősítését célozza.

Orbán Viktor kormányfő az október 2-i kvótanépszavazás után tett javaslatot az alaptörvény módosítására, amelyről több frakcióközi egyeztetést is tartottak.
A miniszterelnök alkotmánymódosítási javaslata - amely kimondta volna, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be - kedden a parlamentben nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást. Az előterjesztés 131 igen szavazatot kapott a szükséges 133 helyett.

A Jobbik a letelepedési kötvény megszüntetéséhez kötötte a módosítás támogatását, ez azonban nem történt meg. A kormány szerint a letelepedési kötvény és az alaptörvény-módosítás nem függ össze egymással.

Fodor Csaba szerint a Jobbik táborában is komoly dilemmát fog okozni, hogy a párt most "keresztbefeküdt" annak, hogy a magyar alaptörvény meggátolja a kényszerbetelepítést. Felvetette: hogyan nevezheti magát hitelesen nemzeti pártnak egy olyan politikai erő, amely nem támogatta a nemzeti ügyet. Kiderült, hogy a kormánypártok az egyetlen olyan politikai erő, amely valóban komolyan veszi a kvótaellenes harcot - tette hozzá.

A Nézőpont elemzője úgy vélekedett: a Jobbik csak "kifogáskeresésbe rohant bele" azzal, hogy a letelepedési kötvény kivezetését tűzték ki feltételül. A Jobbik a saját szimpatizánsai egy részének, akik részt vettek a kvótareferendumon, és egy nemzeti ügynek is hátat fordított.

Azzal, hogy az alaptörvény módosítását nem szavazták meg, az ügy nem kerül le a napirendről. A népszavazás eredménye egy komoly legitimáló erőt jelent, és továbbra is az a szándék, hogy ez valamilyen jogi értelemben is biztosított legyen - fejtette ki Fodor Csaba az M1-en.

MTI - Fotó: MTI/Kovács Tamás