Floorball Magyar Kupa: a jéghoki szelidebb változata, mint új sportág térhódítása Mohácson

2015. június 09. kedd 07:15

Floorball Magyar Kupa: a jéghoki szelidebb változata, mint új sportág térhódítása Mohácson

A mohácsiak számára új sportágat jelentett 2012-ben a floorball, amikor Kalász Miklós, a Mohácsi Katolikus Nevelési Központ főigazgatója az első lelkes játékosokat verbuválta és nekilátott az eszközök beszerzéséhez. A hétvégén pedig már a Floorball Magyar Kupa döntőjének házigazdája volt Mohács.

A város alpolgármesterének, Cserdi Áronnak a szavait idézve „Kalász Miklós meghonosította, sőt, megkedveltette ezt a sportágat a helyi tanulóifjúsággal és a felnőttekkel". Erről tanúskodtak június 6-án az I. Csele Kupáért egymással küzdő amatőr, nemre és életkorra vegyes csoportok, s még inkább az a jelentős esemény, hogy a felnőtt Floorball Magyar Kupa döntőt ugyanezen a napon, Mohács Sportcsarnokában rendezték a Katolikus Nevelési Központ és a város önkormányzata szervezésében.

- Tizenhat amatőr társaság nevezett a Csele Kupára, köztük több mohácsi oktatási intézmény csapata, de érkeztek Dombóvárról, Pécsről, Bajáról is csapatok. A női és férfi Magyar Kupa döntőn résztvevő komáromiakat, egrieket és budapestieket népes szurkolótábor kísérte, de említésre méltó a hangosan buzdító diáksereg a helyi iskolákból is - jegyezte meg Kalász Miklós.

Mint elmondta, a női döntőn nagy küzdelemben a Komáromból érkezett „Szőnyi Palánk Döngetők Körének" csapata szerezte meg az első helyet a MEISE Eger előtt. A férfiaknál a budapesti „Dunai Krokodilokkal" vívott küzdelemben szintén a Komárom jeleskedett, így a második kupát is ők vihették haza.

A kitalálók magyar részese

Két nemzet is a saját találmányának tartja ezt a játékot. Az 1960-as évek végétől ismert az Egyesült Államokban a floorhockey nevű játék, amit a mostanihoz hasonló ütőkkel játszottak. Svédországban is kitaláltak az amerikaihoz nagyon hasonlót, amit innebandynak neveztek el. Czitrom András személyében magyar is volt a kigondolók között, akiknek a célja az volt, hogy a hoki agresszivitásától tartózkodók számára egy legalább olyan élvezetes, de tornateremben játszható sportot hozzanak létre.

Dr. Udvardy György megyés püspök, a díjak átadásakor méltatta a sportolók teljesítményét és örömét fejezte ki, hogy a Pécsi Egyházmegye fenntartásában működő Mohácsi Katolikus Nevelési Központ ilyen jelentős esemény nívós megszervezésére vállalkozott. Őt idézve: „Minden résztvevő, legyen az kupagyőztes vagy ezüstérmes, emberileg, sportolóként többé vált a küzdelemben, hiszen tanulni lehet a sikerből és nemes küzdelemben a dobogó második fokára állva is."

A nagyközönség számára még kevésbé ismert sporttal kapcsolatban annyit lehet tudni, hogy a floorball a jégkoronghoz hasonló labdajáték. Két csapat játssza, a csapatot öt mezőnyjátékos és egy kapus alkotja. A mezőnyjátékosok a hokiütőhöz hasonló, könnyű, karbonszálas ütőkkel terelgetik a labdát. A kapusnak nincs ütője, sisakot, mell-, térd- illetve lábszárvédőket visel. A mérkőzést egy műanyagból készült, kemény, lyukacsos labdával játsszák. A pályákat általában kézilabda pályán állítják föl, aminek az alapvonalán végig fél méter magas palánk áll.

Magyarországon a játékot 1989-ben mutatták be palánklabda néven. Még ebben az évben megalakult a Magyar Palánklabda Szövetség, melynek jogutódja a Magyar Floorball Szövetség lett 1997-ben. 1998-tól diákolimpiai sportág is.

Képünkön: a Floorball Magyar Kupa döntője a Mohácsi Sportcsarnokban.

B. M.